FESTIVALOVÉ (VEGAN) LETO


Úprimne. Festivaly sú niečo absolútne úžasné. Ak ste ešte na žiadnom neboli tak za prvé: ako je to možné??? A za druhé určite musíte najbližšie na nejaký zájsť. Ja som toto leto bola na dvoch. Na jednom českom a na jednom slovenskom. Trenčianskej POHODE a na AERODROME v Panenskom Týnci. Oba ma dostali a to aj z jedného pre mňa veľmi zásadného dôvodu – dostupnosti vegánskeho jedla. A že ho tam bolo! Čo konkrétne to Vám poviem v článku.


Ešte predtým než sa pustím do uvádzania konkrétnych príkladov, musím povedať že som od festivalov ani nič dopredu neočakávala, čo sa týka jedla. Myslela som si, že pri najhoršom to prežijem na hranolkách a zelenine a idem si tam hlavne užiť dobrú spoločnosť, zábavu a muziku. Takže čo všetko som tam našla a ochutnala bolo pre mňa absolútne najväčším bonusom k tomu všetkému čo mi festivaly ponúkli. Som totiž jeden z tých ľudí, ktorý veľa vecí riešia na poslednú chvíľu a nie až tak ich zaujíma každý detail. Napríklad keď som si s kamarátkou  kupovala lístok na Pohodu ani sme si nepozreli program😁  veď načo. Bola to naša prvá Pohoda a jej povesť ju predchádzala takže sme nepochybovali, že celý festival bude skvelý. Bol.

Prvý bol Aerodrome


Ten bude mojou srdcovkou. A to hlavne z dôvodu, že minulý rok som prvý krát kvôli tomuto festu videla naživo hrať LINKIN PARK. A bohužiaľ  aj naposledy v kompletnom zložení. Tento rok dotiahli MACKLEMORA a toho som si užila poriadne. Chlap, ktorý okrem toho že má obrovské srdce tak vie ako sa robí poriadna show. Ale počkať… chcela som vám povedať niečo o jedle.


Aerodrome sa niesol v znamení pizze. Fakt výbornej pizze aby som bola presná. A nie jednej ale hneď asi piatych druhov. Čo ma maximálne prekvapilo. Príjemne samozrejme. Ochutnala som len dve jednu FUNGI čiže hríbovú na, ktorej boli šampiňóny, syr a tomatový základ. Aj keď hríby bežne nejem tu mi tak nevadili. Aj tak ich tam bolo máličko. Druhá, ktorú som si dala bola s cukinou, olivami a veganskou alternatívou mozarelly. Aj cesto aj obloha boli vynikajúce. Škoda, že som si nevšimla názov stánku aby som vám vedela podať info. Na Aerodrome som bola len na jeden deň a nie na celé tri takže okrem týchto dvoch pízz som mala už len jeden chleba s hummusom aj keď ten nejak extra nezabodoval…ale lepšie než drôtom do oka. Nie?

Pohoda bola faaaakt VEĽKÁ


Veľká v tom čo ponúkala a aj ako bola zorganizovaná do najmenšieho detailu. Odpad sa tam triedil aspoň na 10 kategórii. No.. to som možno mierne nadniesla ale triedilo sa tam fakt všetko z tých klasík čo triedime aj doma (teda dúfam, že triedite!) plus niečo navyše. Plasty, papier, bio, dokonca mali zvlášť kontajner na vrchnáčiky z pet fľašiek, ktoré ďalej recyklovali a vy ste si mohli nechať vyrobiť taký čudesný krúžok, ktorý mal neurčité a zároveň rôznorodé využitie. Nikto ale presne nevedel aké😁 Skrátka bola som užasnutá. Celé tri dni. Vodu ste si nemuseli kupovať balenú lebo sa tam striedali cisterny s pitnou vodou a stačilo si postáť v rade a dočapovať si do svojej nádoby alebo jedného z krásnych POHODA pohárov čo tam za 2 eura predávali. Bolo tam čisto, atmosféra najviac najlepšia, zdravotníci aj dobrovoľníci na každom rohu, prednášky, úžasné koncerty, kopa aktivít a neskutočný chill. A ešte ste aj dostali krásnu mapu areálu aj s programom na celé tri dni. Názov festivalu absolútne presne vystihoval jeho atmosféru. Najlepší aký som v živote zažila. Fakt najlepší.


A teraz to jedlo. Kto je vegan tomu je meno Lunter známe. Kto nie tak je to asi najznámejšia slovenska firma, ktorá vyrába a v českých aj slovenských reťazcoch predáva svoje rastlinné výrobky. Či už pomazánky, tofu alebo párky. A v meste Banská Bystrica majú aj svoju reštauráciu. No a taká jedna poriadna reštika vyrástla aj na trenčianskom letisku. A bola počas celých troch dní plne vyťažená. A ja som si tam ten rad vystála niekoľkokrát denne. Na výber bolo hneď z niekoľkých polievok, hlavných jedál, hot-dogov aj rôznych dezertov. Moji víťazi boli určite hrášková polievka – tu som mala počas festivalu 2x, klasicky majonézový šalát ako na Vianoce so smaženým tofu – 3x, ryžový puding – 2x. Čo viac k tomu dodať. Keď mi niečo chutí som strašne neoriginálna a dávam si to dookola miesto toho aby som ochutnávala zo všetkého 😁.

Rad tiahnúci sa na niekoľko metrov bol aj pred stánkom bratislavského bistra FOODSTOCK, ktorých jedlo- gyozu som ochutnala už na Vegánskych Hodoch (článok z hodov si môžete precítať TU). Okrem toho mali v ponuke falafel či hummus. Ja som dala prednosť gyoze. Zas tá moja originálnosť! 

Hummus som si tu počas týchto dní ale dala tiež. Akurát, že nie z Foodstocku. Bolo to z nejakého iného stánku. Meno si už bohužiaľ nepamätám. A tam som si vybrala falafel tanier, ktorého súčasťou bola zelenina, spomínaný hummus a falafel guličky.  K tomu čerstvý domáci pita chlieb. Vynikajúce.


Z toho, čo som ochutnala to bolo všetko, lebo sme si popravde doniesli aj množstvo jedla z domu. Vegán musí byť pripravený na to keby „náhodou nebolo čo jesť“. Takže také tie klasiky ako raw tyčinky,  pomazánky, nejaké ryžové a kukuričné chlebíčky som v batohu mala pobalené.

Čo som pospomínala určite nebolo všetko čo sa dalo na fesťákoch ochutnať. Objavili sa aj stánky s čerstvým ovocím a zeleninou, nejaké wrapy, burgre, hranolky, sladkosti…

Ja hodnotím viac než pozitívne situáciu na našej (rozumej česko-slovenskej) festivalovej scéne. Budúce leto sa chystám opäť na Pohodu, možno aj na Aerodrome- zaleží na tom kto bude účinkovať -zatiaľ nemajú ešte známy ani dátum. Plus sa pridajú český Colours of Ostrava a slovenský Grape, na ktorý som počula len chválu z vegánskych radov. Takže sa na budúce leto hrozne teším.

Čo vy? Aké máte skúsenosti s jedlom na festivaloch? Ak ste vegáni tak samozrejme s vegánskym a nevegani vy čo? Ochutnávate aj z vegánskych jedál alebo si idete len svoje klasiky? Na akých festivaloch ste v lete boli a čo by ste mne a tu všetkým čítajúcim odporučili?

Mimochodom ak sa vám článok páčil zdieľajte, komentujte a prihláste sa na odber článkov mailom. Aby ste mali info hneď, keď pribudne nový.


Majte sa pekne.

Petra

12 Replies to “FESTIVALOVÉ (VEGAN) LETO”

    1. Ja som tiež veľký milovník jedla a som rada, že aj nevegánsky gurmán dokáže oceniť niečo z rastlinnej ríše. Ja uplne najviac od Luntera milujem skvarkovu. Ktorú tvoj malinky??? 😊

  1. Ja síce nie som vegánka, ale pamätám si na Pohodu tri roky dozadu, na ktorej som šla na dupľu na vegánsky guláš. Bol úžasný! Na ďalšom ročníku som ho už, bohužiaľ, nenašla 🙁 Nie je divné byť na hudobnom festivale viac sklamaný z chýbajúceho guláša ako napríklad z účinkujúcich? 😀

    1. 😊 to som rada, že si skúsila aj vegánske jedlo. Ja vegan guláš milujem. Ale tu som ho tiež nenašla. hahah no jedlo je dôležité takže to ani trochu neni divné. Ja by som tiež bola sklamaná 😁

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.