Do skrine…

Pôvodne som ani nezamýšľala na túto tému nejaký článok napísať. Avšak keď som dnes pridávala nový príspevok na Instagram vravím si, že zrovna toto je dosť aktuálna téma v mojom živote. A celkom aktuálna aj v dnešnom konzumnom svete. A tou témou je štýl, nakupovanie, móda, rýchla móda, oblečenie, masová výroba, alternatívne riešenia, sekáče a tak ďalej.

To a možno trošku viac by som chcela v nasledujúcich riadkoch pokryť. Všetko z môjho subjektívneho pohľadu of course 😁 A vy si z toho vezmite koľko potrebujete. Urobte si názor, prípadne aplikujte do života. A kľudne mi aj poraďte! Nemám patent na rozum. A keby aj hej tak som veľkým zástancom toho aby si každý človek robil na všetko v živote svoj vlastný názor. Bez ohľadu na to kde sa čo hovorí alebo píše. Stačí mať otvorenú myseľ, robiť si research, skúšať všetko na sebe a neveriť hneď prvému článku na nejakú tému. Niekedy ani prvým 50tim článkom😉. Zdravý rozum . Skúšať, skúšať skúšať a spochybňovať. Ono to pôjde. A vy tie svoje odpovede nájdete.

Toto som napísala pod túto fotku na Insta. A tak sa vlastne začala v mojej hlave aj formovať myšlienka na to čo práve čítate.

vegan petra 4 ocean

This is me. Takto sa v poslednej dobe cítim najlepšie. Conversky, rifle, jednofarebne tričko (čierne asi najčastejšie)… Počas rokov som veľakrát menila štýl. Mala som napriklad obdobia veľkých výrazných náušníc a teraz si ich na sebe ani nedokážem predstaviť. Milujem svoje malé kruhové náušnice, jednoduché náramky, hodinky…. Nakupujem oveľa menej.. A to som nikdy nebola shopaholička. Nákupné centrá ma stresujú 😁Ale vždy som sa rada pekne a štýlovo obliekala. No teraz väčšinu vecí nakupujem v sekáči a ešte sa z toho aj mega vytešujem..  občas sa ozdobím klobúčikom, niekedy nahodím podpatky ale stále je to taký ten basic casual style. Hlavné je cítiť sa v tom čo nosíme dobre.. A možno aj trošku rozmýšľať odkiaľ to oblečenie pochádza a či ho ozaj potrebujeme toľko. Úplný zaklad je mať vychytaný vlastný štýl a vtedy stačí menej kúskov, ktoré sú navzájom krásne kombinovateľné. #ootdstyle  Ako to máte vy? Radi nakupujete? A kde najradšej? Máte svoj štýl? & myslíte na to aký dopad má nakupovanie na svet okolo? Podeľte sa 💕 a majte krásny deň

MÔJ ŠTÝL

Ten momentálne zastrešujú  jednofarebné tričká, svetríky, mikiny, pár tenisiek, jedny čierne rifle, dvoje klasické džínsy, košele, zopár sukní a teraz na jeseň k nim postupne povyťahujem už aj svoj kabátik a koženú bundu – ktorá samozrejme okolo ozajstnej kože ani nešla lebo nakoľko som vegan tak ani nekupujem NIČ z materiálov v ktorých je niečo zo zvierat- rozumej koža, vlna, hodváb atď. Niektoré veci v mojej skrini prebývajú už celú dekádu ako napríklad moja riflová košeľa, ktorú asi milujem najviac zo všetkého čo vlastním, no a kopa vecí do mojej skrine pribudla za posledný rok. Tak 80% z toho zo sekáču. Okrem topánok.


#1

#2

#3

ČISTKA

Minulý týždeň som si robila poriadky v skrini a rozhodla som sa odstrániť všetky veci, ktoré spadali do jednej z nasledujúcich kategórií:

  • Nemala som to na sebe viac ako rok
  • Nemala som to na sebe nikdy – rozumej: kúpila som si to na časy “keď jedného dňa schudnem 10 kilo” poznáte to však?
  • Je mi to veľké
  • Už to nie je môj štýl a necítim sa v tom dobre

A tak mi po tejto invázii na skriňu ostali dve veľké vrecia vecí, ktoré čakajú na odnesenie do darovacieho kontajnera. Miesto toho, že mi budú ďalšie roky stáť v skrini môžu ešte niekomu poslúžiť. Takže som za to fakt rada. Ešte mi ostáva vyhodiť ponožky ktoré nemajú páry. Myslím, že niektoré ostanú navždy single- keď už si doteraz nenašli partnera.

Túto očistu odporúčam každému. Upracete si v skrini aj v hlave. Neviem či to má niekto tiež tak ale ja keď upratujem je to pre mňa úplná meditácia. Krásne sa mi urovnajú myšlienky.

PRAVDA, KTORÚ NECHCEME POČUŤ…

Neviem či viete, ale väčšina obchodov, v ktorých bežne nakupujeme sa fakt nesprávajú pekne ku svojim zamestnancom. Oblečenie sa masovo vyrába v takzvaných Sweatshopoch* kde zamestnanci nedostávajú adekvátne zaplatené, podmienky na prácu sú mizerné a často krát tam makajú aj deti. Medzi tie najznámejšie patria napríklad H&M, Zara či Primark. Hej.. to HáEmko ma mrzelo. Lebo som tam zvykla celkom často nakupovať. Ale tak ako s jedlom a vegánstvom je to len o tej pohodlnosti a vôli nájsť si alternatívy. Nikomu nehovorím, aby tam nenakupoval, ale je dobré vedieť odkiaľ veci, na ktoré dávame peniaze pochádzajú. Lebo ako vždy hovorím: každou korunou, eurom či akoukoľvek menou.. proste našimi peniazmi rozhodujeme o tom čo bude a čo nebude pokračovať. Je to na nás spotrebiteľoch. Predajcovia si vždy poradia a prispôsobia sa keď je treba. Ale až keď je ozaj treba. Tak na to myslite keď budete najbližšie niečo kupovať.

*Sweatshop (alebo továreň na výrobu potu) –  je pejoratívny pojem. Ide o pracovisko, ktoré má veľmi zlé a sociálne neprijateľné pracovné podmienky. Práca môže byť ťažká, nebezpečná, klimaticky náročná alebo málo platená. Pracovníci v sweatshopoch môžu pracovať dlhé hodiny s nízkymi mzdami, bez ohľadu na zákony, ktorými sa stanovuje povinnosť platenia nadčasov alebo minimálnej mzdy aj zákonov o detskej práci.

JE TU AJ NÁDEJ

Ale nezúfajte. Ak niektorá z menovaných spoločností robí módu čo sa vám páči stačí zájsť do najbližšieho Second Handu a určite tam niečo aj z týchto značiek nájdete. Ja sekáče poslednú dobu fakt milujem. A odkedy žijem v Prahe vidím že nie som jediná. A to je ďalší dôvod prečo Prahu tak zbožňujem. Ľudia tu nakupujú v sekáčoch hrozne často, a hlavne mladí ľudia. NO A AKÝ SÚ ŠTÝLOVÍ !! Stačí sa prejsť po Holešoviciach. Jednoducho mladým ľudom tu záleží na tom byť eko friendly, byť čo najmenej bezohľadný voči planéte atď. Aspoň mám ten pocit. 

ČO SOM CHCELA SOM VÁM POVEDALA

Nejaké tie fakty, info aj moje postrehy. Čo si z toho zoberiete nechám na vás. Mojím zámerom nie je na nikoho preniesť zlý pocit z toho ako žije a kde nakupuje. No cítim, že je mojím poslaním – ak to takto nadnesene môžem povedať hehe– priniesť vám informácie a nechať vás nad vecami zdanlivo obyčajnými trošku sa zamyslieť. Ani ja nie som dokonalá a nie vo všetkých oblastiach to mám vychytané…. zatiaľ😉😁

Povedzte mi… Ako to máte vy? Ste nákupné maniačky? Sekáčové milovníčky? Obľubujete obchodné centrá ? Alebo ani nenakupujete a nový kúsok vám do skrine pribudne raz a rok? Dajte vedieť. Ja sa strašne rada dozviem o vás niečo viac.

8 Replies to “Do skrine…”

  1. Ahoj..inak aj tie ponožky môžeš dať do darovacieho kontajneru a celkovo aj zničené oblečko a oni ho využijú ako izolačný materiál a to lepšie pokojne pošli ďalej formou fashion swapu..určite sa robia aj v Prahe 😏

    1. tak to má byť. upratať si veci čo zavadzajú. Ja sa teraz od skrine plánujem presunúť aj ku všetkému ostatnému čo vlastním. Poriadky vo všetkých veciach, dokumentoch, kuchynskom náradí… vo všetkom 🙂

  2. Super článok! Ja som s čistkami začala pred sťahovaním do prvého „nášho“ bytu s priateľom. Teraz neverím, aký malý máme šatník a zmestia sa nám doň OBOM všetky veci 😀

    1. Podľa mňa je to skvelé. Čím toho človek menej vlastní tým slobodnejší sa cíti. Aspoň ja to tak mám. 😊 teší ma, že je náš takýchto viac 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.