5 POTRAVÍN, ktoré by mal každý zaradiť do jedálnička

5 potravín, ktoré by ste mali určite jesť častejšie budú ústrednou témou dnešného článku. Lebo informácie sa valia z každej strany. O tom čo je zdravé a čo nezdravé. Čo by sme jesť mali a čomu by sme sa naopak mali vyvarovať.

Je dobré mať trošku rozhľad a byť informovaný. Zaujímať sa o výživu aspoň okrajovo. To odporúčam každému. A zaujímať sa viac než okrajovo to odporúčam ešte viac. A hlavne sa pri tom treba riadiť vlastným rozumom a neveriť úplne všetkému, čo nájdete na internete. Na každú z potravín nájdete štúdie pre aj proti a preto treba skúšať na sebe a dať na svoj vlastný pocit a skúsenosť.

Ja dnes prinášam zoznam piatich potravín, ktoré majú pevné postavenie v mojom jedálničku a nedám na ne dopustiť. Ale ako som povedala… všetko si vyskúšajte na vlastnej koži a ja budem len rada, keď sami zistíte aké majú tieto potraviny báječné účinky.

Pre dnešok je to týchto 5 POTRAVÍN:

  • Špenát
  • Cícer
  • Tofu
  • Avokádo
  • Zemiaky

ŠPENÁT:

V zastúpení zelenej listovej zeleniny je tu dnes špenát. Obsahuje veľké množstvo beta karoténu, ktorý je dobrý na náš zrak. Takže ak chcete dobre vidieť aj za 20 rokov nezabúdajte okrem mrkvy chrúmať aj špenátové listy. A najlepšie za surova. Mňam! Taktiež obsahuje veľké množstvo vitamínu K, sodík, železo, draslík, vápnik, fosfor, horčík, meď, zinok a ďalšie. Okrem Káčka v sebe nesie aj vitamíny C, D, E a B. Moje tipy ako ho dostať do tela čo najviac je vo forme smoothie. Nebojte sa bude vám chutiť.

Zmixujte si za dve hrste čerstvého či už baby alebo divokého špenátu spolu s jedným/dvoma banánmi a trochou vody a uvidíte, že špenát tam ani nepocítite. Pre tých, ktorý ale špenát milujú tak ako ja odporúčam naložiť si ho poriadnu porciu na cestoviny s paradajkovou omáčkou… neskutočná kombinácia!!

5 potravín vegan petra špenát vapiano

ZEMIAKY:

Potravina, ktorá naháňa strach všetkým dietárom. Avšak zemiaky sú kupodivu veľmi diétne jedlo. Obsahujú totiž len 0.1 g tuku. Sacharidov sa netreba naozaj báť. Pri konzumácií zemiakov ide hlavne o to ako si ich pripravíte. Hranolky a čipsy nie sú to na čo by ste mali pomyslieť keď sa vám vybaví slovo zemiak. Aj keď ja osobne hranolky milujem nie sú rozhodne položkou, ktorá by sa na tanieri mala ocitať často. Ideálna variant sú varené zemiaky či zemiaky pečené v rúre. Bez oleja samozrejme. Pokiaľ si tam pár kvapiek dáte nič sa nestane. Skúste si však raz upiecť bez oleja a uvidíte že ho naozaj nie je treba.

5 potravín vegan petra zemiaky

Zemiaky navyše obsahujú vysoký podiel vitamínu C, A a B. Nájdete v nich aj horčík a draslík a sú bohatým zdrojom vlákniny, ktorá je nevyhnutná pre dobré trávenie.

TOFU:

Asi najkontroverznejšia položka na tomto zozname. Popísali sa hromady článkov o jeho škodlivosti a hromady o prospešnosti tofu a samotnej sóje z ktorej sa vyrába. Tu vás zase nabádam aby ste použili vlastný rozum. Tofu jem už niekoľko rokov a to veľmi pravidelne a zatiaľ mu nemám čo vytknúť.

Čo do výroby, tofu sa vyrába zo sójových bôbov, presnejšie z šťavy týchto bôbov, ktoré sa procesom zrážania pomocou soli premenia na pevnú hmotu. A práve tú výslednú hmotu nazývame TOFU.

Potravina s vysokým obsahom bielkovín, vlákniny, fosforu, vápniku, zinku, železa, medi, selénu, horčíku, vitamínov B, C a  K ako aj nenasýtených mastných kyselín. Dokonca v krvi znižuje hladinu cholesterolu. Ak ste stále na vážkach vezmite si takých Číňanov. Tofu konzumujú v oveľa väčšom množstve než mäso a sú jedným z najzdravších národov.

Navyše sa veľmi ľahko sa trávi, dlhodobo zasýti a neobsahuje ani laktózu či lepok.

Môžete ho variť, smažiť, vyprážať, pripraviť si z neho pomazánku, dokonca sladký krém do koláča alebo len nakrájať na plátky a položiť na hrianku.

5 potravín vegan petra TOFU

CIZRNA/ CÍCER:

Alebo aj rímsky hrach – je kráľom medzi strukovinami. Veľmi ľahko sa trávi a nenafukuje tak ako napríklad fazuľa či šošovica. Ukrýva v sebe veľké množstvo vlákniny a bielkovín. Nájdete v ňom aj vitamíny A, B, C, E, K, draslík, vápnik, horčík, železo, meď, mangán,omega3 a omega6 mastné nenasýtené kyseliny a množstvo iných prospešných látok.

K jeho prednostiam patrí, že prospieva aj kráse nášho tela. Podporuje rast pevných nechtov a vlasov a ešte aj znižuje hladinu cholesterolu a cukru v našej krvi. Veľký podiel vlákniny pomáha hlavne tráveniu.

Má príjemnú chuť a dá sa použiť hneď na niekoľko spôsobov. Prosím nehovorte mi že ste ešte nejedli hummus!! Ak sa medzi vami naozaj nájde jeden dvaja jedinci čo hummus nikdy nemali utekajte rýchlo do najbližšieho obchodu a nejaký si kúpte. Okrem hummusu- čo je vlastne pomazánka sa dá cícer variť aj piecť či prihodiť do polievky. Môžete ho použiť ako základ na falafel. Skrátka je veľmi tvárny a vy s ním viete byť naozaj kreatívny. Napríklad až tak, že poslúži ako vajíčko na rastlinnú variantu chlebu vo vajci. Recept nájdete TU.

5 potravín vegan petra cicer cizrna

AVOKÁDO:

Poslednou z dnešných 5 potravín je práve avokádo. Toto úžasné ovocie (áno ovocie) je úplnou zásobárňou zdravých tukov. 80 % toho z čoho sa avo skladá je tuk. Ale ako som už uviedla jedná sa o zdravý tuk. Taký, ktorý naše telo potrebuje a miluje. Okrem toho, že ho miluje telo zamilujú si ho aj vaše chuťové bunky. GARANTUJEM !! A keby moja peňaženka kvôli jeho vysokej cene neplakala dala by som si ho každý deň kľudne aj dva krát.

K tým tukom ešte uvediem, že väčšina tých avokádových je nenasýtených a neobsahuje cholesterol. Tak ako aj väčšina tukov z rastlinnej ríše. Nájdete v ňom bielkoviny, vitamíny aj železo.

Hodí sa na chlieb, k ryži, s čerstvou zeleninou, do budha misiek, dokonca z neho viete s použitím banánu a kakaa vyrobiť neskutočný dezert. Hlavne sa ale treba naučiť vyberať si avokádo zrelé. čo si žiada trochu praxe. Mne sa stane tak raz do roka, že si kúpim také čo neni ok. Niekedy ani raz. Už to mám tak nejak v oku aj v rukách. A vy sa to tiež naučíte.

5 potravín vegan petra AVOKADO

Na dnes by to bolo všetko.  Už mi len ostáva spýtať sa vás : 

Ktorá, z uvedených 5 potravín je vaša najobľúbenejšia? Ktorú jete často a ktorú naopak vôbec. Dajte vedieť.

Zatiaľ majte pekný deň a nezabúdajte sledovať
📸 Instagram

Petra

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.