4 Ocean náramky – jeden zo spôsobov ako pomáhať

4 Ocean náramky pre mňa majú zvláštny význam. Aký to vám poviem nižšie. Teraz vám poviem niečo o celej 4 Ocean organizácii ak ste o nich náhodou ešte nepočuli. Čomu by som sa ale čudovala.

PRÍBEH DVOCH KAMARÁTOV

Kde bolo tam bolo žili raj dvaja kamoši. Andrew a Alex a tí sa radi surfovali… takto nejak by to mohlo začínať v detskej rozprávkovej knižke. Ale toto je skutočný príbeh a ja ho tu dnes nebudem prikrášľovať. Áno boli dvaja surferi. A tí si spravili výlet na Bali a zistili, že sa moc nemajú kde surfovať lebo všade naokolo sa plavili húfy plastového bordelu. Plastový bordel to už je asi prisilné. Tak ale plastový odpad mi už príde ako spoločnosťou prijaté slovné spojenie pomenúvajúce niečo čo sa stalo normálnym. A ja chcem aby ste si pri čítaní povedali, že toto predsa normálne nie je. Oceán sa stal skládkou, ktorá za pár rokov bude obývaná väčším počtom plastových fliaš než rýb. #truestory

Ale spať k našim surferom. Po tom čo videli na Bali: Znesené pláže plné plastov, vodu plnú plastu a rybárov, ktorí sa svojimi loďami doslova predierali odpadom aby si ulovili obživu, si povedali že je potrebné niečo s tým začať robiť.

A tak začali. Založili si organizáciu 4 Ocean. A začali svojpomocne čistiť pláže a oceány od plastového odpadu. Dnes to robia s kopou dobrovoľníkov po celom svete a robia niečo pre našu planétu. Aj keď vlastne odstraňujú len to, čo sme spôsobili sami. No proste niekedy sme my ľudia neskutočne deštruktívny k nášmu okoliu. Osobne si nemyslím, že ktokoľvek z nás má zlé úmysly keď si kupuje fľašu vody alebo balenú zeleninu a podobne. Akurát si málo uvedomujeme aký veľký má pri dnešnom počte obyvateľov všetko čo robíme na dennej báze dopad. Toť vše.

NÁRAMKY

Náramky, ktoré o ktorých je reč sa stali symbolom a poznávacím znakom celej tejto organizácie. Vy ako jednotlivci môžete prispieť k tomu aby Andrew, Alex a všetci čo sa k ním pridali mali finančné prostriedky na to aby mohli vo svojej práci pokračovať. Za príspevok 20 dolárov obdržíte jeden náramok. A nie obyčajný náramok. Náramky 4 Ocean sú špecifické tým že na ich výrobu sa neplytvá ďalším materiálom ale používa sa práve onen vyvolený odpad –  zrecyklovaný do tejto nádhery. Korálky sú vyrobené z recyklovaného skla a šnúrka recyklovaného z plastu. A vy si ich môžete pyšne nosiť s dobrým pocitom v srdci. Sú  štýlové a hlavne sa hodia skoro ku každému outfitu. A dá sa s nimi ešte aj kúpať.

4 Ocean Vegan Petra

Na výber je dnes už veľké množstvo farieb. Klasika, ktorá tu bude vždy je modrý náramok. Za každý zakúpený vyberú s vašou dotáciou 1 libru odpadu z oceánu. A okrem modrého si je možné vybrať z iných farieb, z ktorých každá symbolizuje nejakú špeciálne vybranú problematiku. Libra odpadu ostáva, plus podporíte ešte niečo ďalšie. Či už napríklad ľadové medvede- bielym náramkom, žraloky- čiernym, korytnačky- zeleným atď. Ja mám zatiaľ modrý a čierny.

POSLEDNÉ NAKOPNUTIE

O tejto organizácii som vedela už nejakú dobu. Sledovala som ich príspevky na Faceboku aj účty na Instagrame dlhú dobu predtým než som im sama prispela. Neskutočne sa mi páčila myšlienka toho celého. Že niekto sa sám od seba aj keď nemá prostriedky rozhodne pomáhať tam kde treba a nejako to vymyslí. Neviem, čo ma brzdilo konečne si náramok kúpiť ale keď som ho poprvýkrát uzrela naživo bola to len posledná bodka.

Stalo sa tak na festivale POHODA (o ňom si môžete prečítať v článku FESTIVALOVÉ LETO) , kde predo mnou v rade na jedlo stál chalan, ktorý mal modrý náramok na ruke. Tak som sa s ním dala do reči a hovorila mu, že si chcem jeden tiež zaobstarať. Povedal, že mu na Slovensko prišiel za tri dni od objednania a mne viac nebolo treba. Doma som sadla za notebook a objednala hneď dva. Do Prahy z Havaja mi ich doručili za cca týždeň. A teraz si ich skoro denne nosím. Niekedy jeden, niekedy oba. Záleží od toho, čo mam na sebe.

4 Ocean Vegan Petra

POMOC JE POTREBNÁ

Tento článok som nepísala so zámerom na niekoho zapôsobiť a povedať že: Aha, kúpila som si náramky tak mi zatlieskajte. Kúpila som ich preto lebo ma úprimne dojímajú podobné projekty. A aj keď nemám veľa peňazí nazvyš hrozne rada podporím dobrú vec. A táto sa mi zdala naozaj dobrá. Teraz pri každom pohľade na zápästie mám o dôvod viac sa usmiať. A to  ja sa smejem fakt často.  😁

Aj kúpa náramku od 4 Ocean je jednou z možností ako pomôcť ale zďaleka nie jediná. Ono celkom postačí ak  v boji proti plastovému znečisteniu budete aspoň doma triediť odpad a na nákupy si vyhradíte jednu plátenú tašku, aby ste si nemuseli zakaždým kupovať igelitku. Ak máte nejakú korunu navyše a tento projekt sa vám páči podporte ho. Ak prispievate iným spôsobom pokračujte v tom. Dobrých skutkov nikdy nie je dosť.

Na záver by som sa chcela spýtať ako vidíte plastovú problematiku vy. Uvedomujete si, že máme pred sebou veľký problém? Dotýka sa vás to osobne alebo riešenie tohto problému nechávate na druhých? A pár bonusových: Ste tiež hrdými majiteľmi náramku??? Poznali ste 4 Ocean pred prečítaním tohto článku alebo ste o nich ešte nepočuli? Podeľte sa 🙂!

Pre viac info o celej organizácii pridávam web, kde si môžete kúpiť náramok či naštudovať o chalanoch a celej ich práci viac: 4ocean.com

Majte krásny deň.

Petra

8 Replies to “4 Ocean náramky – jeden zo spôsobov ako pomáhať”

  1. Sranda, že pred pár týždňami som si pozeral ich videá a zrazu si napísala o tom článok:D

    Inak myšlienka super, asi si tiež taký náramok zaobstarám, dokonca som premýšľal, že by som na nejaký čas išiel tiež takto dobrovoľ(nie)níčiť.

  2. Nuž musím povedať, že o nich počujem 1x a myslím si, že má zmysel podporovať podobné projekty..ja osobne vnímam plasty ako problém a kde môžem, tam sa im vyhýbam, ale ani zďaleka nie som dokonalá (viď jednorazové plienky)

    1. áno plasty sú veľký problém. Ja som na tom podobne… od dokonalosti tiež ďaleko, kopu vecí v plaste nakupujem no pri veľa produktoch to už redukujem. Ale aj malý krok je krok takže aj to málo čo robíme sa ráta ❤

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.